Genel

Kadife (Tagetes) Çiçeğinden Tohum Nasıl Alınır

Kadife çiçeği tek yıllık  bir bitkidir. Çiçek rengi turuncu ve sarının tonlarında, kahverengi, kırmızı ya da alacalı renklerdedir, güzel bir kokusu vardır. Uzun süre çiçekli kalmaktadır. Kadife çiçeği gölge yerleri sevmez, bol güneşli ışık alan, sıcak ortamları sever. Özel bir bakım gerektirmez. Pek çok çeşiti bulunmaktadır.

 Kadife çiçeği  tohumdan  üretilir.Yetiştirilmesi oldukça kolaydır.  Çimlenme problemi pek  görülmez. Tohumlar direk bahçeye de ekilebilir.Çimlenme ortamının sıcaklığı 18-20 C dolayında tutulduğu takdirde 10-15 gün içerisinde gerçekleşir.
İlkbahar sonundan sonbahar soğuklarına kadar devamlı çiçek açar. Kış soğuklarına dayanamaz. Yaz mevsiminin çiçeklerindendir.  Kadife çiçeğini yazın fazlaca susuz bırakmamalısınız, suyu sever.
Tohumlarını toplamak için, çiçeğin sap üzerinde kurumasına sağladıktan, sonra göbek kısmında oluşan tohumları çekerek alabilirsiniz.Tohumlar siyah ve iğne inceliğindedir.
 Bol tohum verdiğinden bu tohumları kurutup saklayabilir, ilkbaharda  direk bahçeye yada saksınıza ekebilirsiniz. Tohum saklama  sürecini ” Çiçeklerden tohum nasıl alınır ”yazımda daha detaylı anlattım ,okuyabilirsiniz. Sevgiyle kalın ve tohum almayı ihmal etmeyin 🙂

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu