ÇiçekDoğa

Çiçekli Bitkilerden Tohum Nasıl alınır

Tohum toprakla buluştuğunda uyanan bir candır. Çiçek açan bitkiler  bir süre çiçekli kalırlar. Sonra yavaş yavaş çiçekler solmaya, dökülmeye ve ardından tohumlar oluşmaya başlar. Olgun tohumları ağırlığıyla da tanıyabiliriz. Olgunlaşan tohumlar diğerlerine göre daha hafiftir.

Tohumlar   olgunlaşma evresinden sonra toplanmalıdırlar.  Tohumların  sağlıklı çimlenip  gelişebilmesi için bu gereklidir. Olgunlaşmamış tohumlar sağlıklı çimlenemezler. İyi bir tohum verimli ,sağlıklı bir bitkininde başlangıcıdır.

Öncelikle tohum alacağımız bitkileri iyi gözlemleyerek herhangi bir hastalık ve zararlı bulaşmamış sağlıklı bitkiler olmasına dikkat etmeliyiz. Tohumunu alacağımız çiçeği toplamadan önce tanımalıyız. Tohumlarının nerde bulunduğunu bilmemiz gerekir. Tohumlar  yeterli iriliktemi doğru renktemi tam kurumuş mu bunlara dikkat etmeliyiz. Eğer kurumadıysa sıcak  , hava alabilecek bir ortamda kurutulabilir. Tohumlar kesinlikle güneşte kurutulmamalıdır. Güneş fazla su kaybına sebeb olabilir ve tohuma zarar verir. Dayanıklı tohumlar kuru tohumlardır,fakat direk güneşte kurutulmazlar.

Toplayacağımız tohuma göre  makas, eldiven, saklama paketi  gibi size gerekli olabilecek malzemeleri yanımızda bulunduralım.Tohumları beklettiğimiz ortam ışık almayan karanlık, nemden uzak ve serin bir yer olmalıdır. Kurutulan tohumların  paketlerini etiketleyerek  ve üzerine tarih yazılarak saklamaya alınır.

İsterseniz tohumların  çimlenme ömürlerini  çok uzun süre koruyabilmeleri için  saklamadan önce dezenfekte edebilirsiniz.. Tohumlarda bulunan mikroplar, mantarlar, bakteriler ve böcekleri böylece uzaklaştırmış oluruz. Bunun için bilinen, rahatlıkla hazırlayıp kullanabileceğiniz çeşitli metodlar vardır. Ben  genelde çok uzun süre kullanmayacağım  tohumlarımda,yada kendi tohumum değilde dışarıdan tedarik ettiyim tohumlarda bu uygulamayı  zaman zaman yapıyorum.
Sarımsak suyu ile yıkama: Birkaç diş sarımsağı ezerek  bir bardak suya koyup bir gün bekletin. Hazırladığınız bu su ile tohumları yıkayıp ,iyice kurutun.

Kekik suyu ile yıkama: Bir avuç kekiği bir litre kaynar suya koyun ve bir gece soğumasını  bekleyin. Bu suyla tohumları yıkayıp iyice kurutun.

Sirkeli suyla yıkama: Bir ölçü sirke, 10 ölçü suyla hazırlayacağınız  sirkeli su ile tohumları yıkayıp,  iyice kurutun.

Tohum candır , hayattır…Tohum almayı ihmal etmeyelim 🙂

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu