Doğa

Akşam Sefası( Mirabilis Jalaba ) Çiçeğinden Tohum Nasıl Alınır

 

Çiçekleri akşamüstü açıp, sabahları kapandığı için bitkiye akşamsefası denmiştir. Bir diğer ismide gece sefasıdır. Akşam sefasının sarı, kırmızı, pembe ,bu renklerin değişik tonlarında, beyaz ve ebruli çiçekleri olur.

Akşam sefası çok fazla sayıda çiçek açar ve tohum verir. Tohumları kolay toplanır ,çoğunlukla kendiliğinden yere düşer. Çiçeklerin tohumları karabibere benzeyen siyah renklidir. Tohumlarıyla çoğaltılır. Havanın ve toprağın ısındığı dönemlerde, ilkbaharda toprağa ekilen tohumlarının çimlenme süresi 2-3 haftadır.

Ayrıca sonbaharda topraktan sökülen bitkinin irileşmiş yumru kökleri kışın kuru ve serin bir yerde saklanıp ertesi yıl toprak ısındığında ekildiğinde çok daha kısa zamanda çimlenir. Bu yöntemle çabuk gelişen bitki, daha erken çiçek açmaya başlar. Ben bu metodu hiç denemedim. Çok kolay çimlenen bir bitki olduğundan tohumdan yetiştiriyorum. Topladığım tohumların kuruduğuna emin olduğumda peçeteye sarar ağzını sıkıca kapattığım cam bir kovanoza yerleştirir ve serin karanlık rutubetsiz bir ortamda muhafaza ederim..İlkbaharda da toprakla buluşturur ,yeniden uykusundan uyanıp , mis kokulu güzel çiçeklerinin açmasını bekleriz 🙂

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu