Genel

Ayva ve çekirdeği ile Neler Yapılabilir

 

Elinizde kış mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden ayva varsa ve benim gibi çok seviyorsanız ,yapabileceğiniz  çok şey var demektir. Neler mi bunlar :

-Ayva reçeli yada marmelatı

-Ayva jölesi

-Ayva lokumu

-Ayva tatlısı

-Fırında ayvaları pişirebilir. Ceviz , bal,pekmez , kaymak ,tahin kullanarak , yada sade olarak tüketebilirsiniz.  ( Eskiden babaannem bunu  her kış bizim için kuzine sobada yapardı . Ayvaları  bütün olarak kuzineye koyar ,dışını fazla yakmadan ara ara çevirerek iyice yumuşayıncaya kadar pişirirdi. Sonra elimizde kaşıklarla yerdik 🙂  güzel günlerdi. )

-Ayva kompostosu

-Ayva sirkesi

-Çekirdeklerini kullanarak cildiniz için ayva çekirdeği jeli yapabilir

-Ve son olarak çekirdekleri çimlendirerek yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

 

AYVA ÇEKİRDEKLERİNDEN CİLT İÇİN  JEL YAPILIŞI

Ayvaların içinde çıkartılan çekirdekler  yıkanmadan üzerine yarım bardak soğuk yada ılık  su eklenerek bir gün bekletilir. Bekletildikten sonra jel kıvamına gelen karışım süzülür. Bunun için yaklaşık iki yada üç ayvanın çekirdeklerini  kullanabilirsiniz. Eğer yeterli çekirdek  koymazsanız yada çok su koyarsanız jelin kıvamı az olabilir. Hazırladığınız jeli buzdolabında  ağzı kapalı olacak şekilde muhafaza edebilir ve 15-20 gün boyunca kullanabilirsiniz. Sonra tekrar hazırlanmalıdır. Bu yüzden her seferinde yarım çay bardağı hazırlamanız yeterli gelecektir.

Ayva jeli düzenli olarak kullanıldığında cildinizin  çok daha sağlıklı, canlı  ve yumuşacık bir görünüm elde etmesini sağlayacaktır. Her gün kullanılabilir. Özellikle çatlayan  el ve ayak topuklarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tamamen doğal olan bu jel mükemmel bir yumuşaklık sağlıyor. Bu yüzden yüzünüzde  kırışıkların oluştuğu bölümlere de kullanabilirsiniz. Kırışıkları ortadan kaldırmasa da geciktirdiğini düşünüyorum. Ama yinede  siz hassas  ve alerjik bir cilde sahipseniz  jeli cildinizin küçük bir yüzeyinde  önce test ederek ve sizin için uygun olup olmadığına  karar vererek  kullanabilir, gerekli görürseniz uyguladıktan 15-20  dakika sonra cildinizi  yıkayabilirsiniz.

Mevsiminde tükettiğiniz ayvanın çekirdeklerini yıkamadan, bir kısmını kurutup yaz aylarında da jel hazırlamak için kullanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu